هواساز(بطور اختصاری AHU)دستگاهی برای تامین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب می باشد.هواساز یکی از اصلی ترین دستگاههای تهویه مطبوع می باشد که در مسیرچیلر و بویلر با کانال هوا قرار می گیرد .

هواساز

اجزا سازنده یک هواساز
1-کانال تغذیه
2-محفظه فن
3-لرزه گیر
4-کویلهای سرمایش و گرمایش
5-محفظه فیلتر
6-کانال اختلاط هوای برگشتی و هوای تازه

 اجزا :

یک هواساز از اجزا زیر تشکیل یافته است:

1-فن

به عنوان یکی از اجزا مهم هواساز جهت جابجایی هوا در سیستم به کار می رود.

2-فیلتر

در دستگاههای هواساز از چندین لایه فیلتر استفاده می شود که عملکرد آنها بصورت زیر می باشد:

برای تصفیه ذرات درشت تر از فیلترهای فلزی كه قابلیت شستشو دارند استفاده می شود. در مراحل بعدی از فیلترهای هپا و اولپا که از جنس بوروسیلیکات و به ترتیب دارای قدرت جذب ذرات تا 3/. میکرون و 12/0 میکرون هستند استفاده می شود .

3-کویلهای گرمایش و سرمایش

کویل های گرمایش یا با آب داغ و بخار کار می کنند و یا الکتریکی هستند و كویلهای سرمایش با آب مبرد و یا یك ماده مبرد كار می كنند. کویل های سرمایش و گرمایش هواساز باید توسط لوله کشی با چیلر و بویلر در ارتباط باشند .

4-رطوبت زن

فرآیند رطوبت زنی به وسیله پاشیدن آب از افشانك ها یا شبكه بخار و عمل رطوبت گیری توسط كویل سرد انجام می شود .

5-تجهیزات کنترلی

شامل ترموستات برای تنظیم دما ، تنظیم کننده های جریان هوا ، رطوبت و غیره .

 نحوه کار :

نخست فن (هواکش) هوا را به درون هواساز می‎مکد و آن را از راه دریچه‎ها و دمپرها به محفظه فیلترها می‎رساند. در محفظه فیلترها، فیلترها به ترتیب عملکرد وبازده پشت سر هم قرار می گیرند تا ذرات درشت از قبیل گرد و غبار، میکروب‎ها، باکتری‎ها و ویروس‏ها را جداسازی کنند پس از گذر هوا از فیلتر، هوا مرطوب می‎‌شود. این هوای تمیز و مرطوب با توجه به نیاز، یا توسط کویل‏های سرمایش مرتبط با یک پکیج خنک‎کن و یا یک چیلر، سرد می‌شود و یا توسط کویل‎های مرتبط با یک بویلر یا المنت‎های حرارتی گرم می‎شود.