انرژی خورشید  منبع بی کران، قابل دسترس، رایگان و تجدیدپذیری است که استفاده از آن به میزان قابل توجهی از وابستگی ما به منابع تجدید ناپذیر انرژی(سوخت های فسیلی) می کاهد و گام بسیار موثری در امر حفاظت از محیط زیست، ذخیره منابع انرژی و گره گشای مسائل اقتصادی کشور خواهد بود.با توجه به موقعیت جغرافیائی ایران، مناطق وسیعی از کشور از شدت تابش بسیار بالایی برخوردار است و با افزایش روزافزون هزینه سوخت های فسیلی و انرژی برق، وقت آن است که از منابع نامحدود، پاک و رایگان انرژی های تجدید پذیر از قبیل انرژی خورشیدی به طور بسیار گسترده و وسیع استفاده نمائیم.

آبگرمکن خورشیدی

استفاده از آبگرمكن های خورشیدی، سیکل سرمایش خورشیدی، سیكل هیبریدی پكیج خورشیدی و گازی ، آب شیرین كن های خورشیدی و مولدهای الکتریکی خورشیدی،  بهترین روش ها در بهینه سازی مصرف انرژی و جلوگیری از استفاده بی رویه از سوخت های فسیلی و دیگر انرژی ها می باشد.

آب گرمکن های خورشیدی یکی ازموثرترین طرح های استفاده عمومی و آسان از انرژی خورشید برای تأمین آبگرم مصرفی در بخش خانگی و صنعتی است، بطوریکه دمای سطح کولکتورهای جاذب انرژی خورشیدی تاحدود 100 درجه سانتی گراد و دمای آبگرم تولیدی در مدلهای با راندمان بالا تا حدود نقطه جوش آب افزایش می یابد.

این فرایند تامین انرژی به حدی موثر و کارآمد است که حتی کشوری مثل آلمان که یکی از کشورهای واقع در بخش شمالی اروپاست، دارای اولین تکنولژی آبگرمکن های خورشیدی و از پیشروترین تولیدکنندگان آن است.

 

اجزاء اصلی آب گرمکن خورشیدی ترموسیفونی عبارت است از:

·         کلکتور تخت خورشیدی

·         منبع  عایق شده ذخیره آب گرم

·         پایه نگهدارنده و اتصالات مربوطه و منبع انبساط بسته

کلکتورهای تخت خورشیدی با بهره گیری از بهینه ترین ورق های جاذب و عایق بندی مناسب، انرژی خورشید را توسط صفحه های جاذب مخصوص آلومنیومی جذب نموده و با تبدیل انرژی تابشی به انرژی گرمایی و انتقال همزمان این گرما به آب یا سیال عامل، مقدمات ذخیره آن را در مخزن فراهم می کند.

در طرح آب گرمکن های خورشیدی همواره یک مکانیزم کمکی(Back Up)به عنوان تأمین کننده انرژی گرمایی مورد نیاز برای شرایطی که شدت تابش به میزان کافی وجود ندارد (شرایط ابری، بارانی و برفی) استفاده می شود، در اینجا سیستم کمکی، استفاده از پکیج های گازسوز دیواری است که با بکارگیری طرح ترکیبی آب گرمکن خورشیدی، مصرف سالانه انرژی پکیج گازسوز دیواری حداقل شصت تا هفتاد درصد کاهش می یابد. این بدان معنی است که علاوه برصرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی، طول عمر پکیج به دلیل کارکرد کمتر، به شدت افزایش می یابد.قابل ذكر است كه میزان صرفه جویی انرژی در استفاده از هر متر مربع كلكتورهای تخت خورشیدی معادل یك لیتر نفت در روز برای 365 روز سال می باشد بنابر این علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های مصرف انرژی خانوار در سال، ذخایر انرژی های تجدید ناپذیر نیز در راستای حفظ محیط زیست حفاظت می گردد.

استفاده از این دستگاه ها، آرام، بدون صدا و بی خطر می باشد. از دیگر مزایای این سیستم ها، نصب و استفاده بسیار ساده آنها خصوصاً با توجه به شدت تابش خورشید در موقعیت جغرافیائی ایران است.

 پروژه دیگری كه از نظر سیكل ترمودینامیكی بسیار با ارزش می باشد تولید سرما از انرژی خورشیدی توسط كلكتورهای تخت و سیكل چیلر ابزوربشن در ظرفیت 5 الی 10 تن برودتی است كه بسیار مناسب و كارا برای اقلیم های گرم و خشك و حتی گرم و مرطوب می باشد. در این روش انرژی سرمایی در كاركرد یك سیكل سرمایش جذبی كه توسط انرژی گرمایی (حاصل از سیكل خورشیدی) فعال می گردد بوجود می آید كه علاوه بر استفاده از انرژی خورشیدی منشاء بروز تحولات زیست محیطی و اقتصادی شایان توجه می باشد.

در حال حاضر دانش فنی ساخت تك تك اجزاء سیكل سرمایش خورشیدی و نحوه راه اندازی و بكارگیری آن خصوصاً با توجه به زاویه تابش خورشید در کشور موجود است.

استفاده از آب شیرین كن های خورشیدی نیز برای مناطقی كه دارای آب لوله كشی بسیار سنگین ( از نظر سختی آب ) می باشد بسیار ساده و كارا است كه دارای توجیه فنی و اقتصادی مناسب است.

به هر حال در رده بندی استفاده از انرژی های نو استفاده از انرژی خورشید بدلیل فراوانی وسهولت دسترسی ونا محدود بودن آن در رده اول استفاده و بكارگیری قرار دارد و می توان بطور نا محدود از كاربریهای مختلف آن استفاده مفید نمود.

همچنین تولید برق خورشیدی توسط  سلول های فتو ولتائیك و نیز نیروگاههای برق خورشیدی، یكی دیگر از كاربریهای این انرژی پاك می باشد.